| | RIM - Nizkotlačno, reakcijsko brizganjeZnačilnosti Nizkotlačno reakcijsko brizganje je proces, razvit v poznih 1960-ih v podjetju Bayer AG, s katerim lahko dosežemo široko paleto materialnih lastnosti. Glede na oblikovanje sistema, so izdelki lahko trdni ali imajo strukturo pene ter se lahko razlikujejo od prilagodljivih do zelo togih. Izdelki so lahko zelo velik in ima hkrati zelo majhno težo, možno jih je tudi enostavno pobarvati.
Kot material izdelka se najpogosteje uporablja poliuretan, lahko pa tudi poliester, polifenol, epoksi smolo, najlon 6 in druge polimere.
Orodja so izdelana iz aluminija, s čimer se močno znižajo stroški izdelave, in so lahko zelo velikih dimenzij.
Prednosti tega postopka so nizke tolerance, možnost oblitja različnih materialov kot so kovina, les, steklo in elektronska vezja; ni vizualnih napak zaradi dolivnih kanalov, prilagodljivo oblikovanje, vzdržljivost in fleksibilnost izdelkov, nizki stroški orodja, itd.
Glavni slabosti sta počasnejši časovni cikli brizganja v primerjavi z injekcijskim brizganjem in visoka cena surovin.
Opis postopka Pri nizkotlačnem reakcijskem brizganju uporabljamo dvokomponentne polimere. Najprej zmešamo dve tekoči komponenti in zmes vbrizgamo v kalup. V kalupu pride do eksotermne kemijske reakcije med komponentama, zmes se razširi in utrdi. Pri tem nastaja odvečna toplota, katero odvedemo z ustreznimi hladilnimi kanali. Za spreminjanje fizikalnih lastnosti končnega izdelka lahko v eno komponento dodamo različne dodatke, kot so stabilizatorji, katalizatorji, penilci in pigmenti.
Slika naprave
Postopek brizganja (Vir: http://www.schneider-prototyping.de).
Medicinska naprava Abbott Labs. Celotno ohišje je izdelano po postopku RIM. (Vir: http://www.rimmfg.com/)
Slika izdelka/izdelkov
Sprednji blatnik avtomobila (Vir: http://www.schneider-prototyping.de)
Naslonjalo za sedež, plastika je vbrizgana čez kovinski okvir. (Vir: http://www.rimnetics.com)
|