Pri izdelavi prototipa želimo skrajšati proces od ideje do izdelka. Na voljo je veè postopkov za izdelavo prototipa, ki je oblikovno, nekateri tudi funkcijsko skladen z končnim izdelkom. V primeru zahtev po večjih obremenitvah naletimo na fizikalne meje umetnih materialov za hitro izdelavo prototipov. Naslednji korak je hitro litje kovin, v našem primeru aluminija. Rezultat je popolnoma funkcionalen izdelek z enakimi lastnostmi kot serijski izdelek. Slaba stran postopka je visoka nabavna cena naprav in s tem dolga amortizacijska doba. Hitro litje kovin so pričeli uporabljati zlatarji, kjer so količine kovine dokaj majhne, danes pa nam največje peči za litje podjetja MCP omogoèajo litje do 12 l kovine.
2. Izdelava Osnova je prototip narejen po eni izmed tehnologij za hitro izdelavo prototipov. Pri tem upoštevamo skrček aluminija za 1,4 do 1,6%. V primeru želje po identičnem posnetku uporaba obstoječih izdelkov tako ni primerna, saj korekcija velikosti ni mogoča. Postopek je tako nadgradnja litja v silikonski kalup SRM.
V silikonski kalup SRM vlijemo vosek.
Voščeni izdelek ki je bil vlit v silikonski kalup pritrdimo na voščeno steblo.
Dimenzije izdelka so omejene z volumnom talilne komore – 3 l in velikostjo kalupa (valj premera 300 mm višine 500 mm) ob upoštevanju najmanjše debeline zunanje stene 30 mm.
3. Gradiva Peč, ki je v uporabi na fakulteti za strojništvo Maribor omogoèa segrevanje do 1200°C in ima grafitno talilno posodo, litje jeklenih zlitin tako trenutno ni mogoče. Namenjena je litju zlitin svinca, cinka, aluminija, srebra, zlata, bakra, brona, magnezija,…