| | Kaj je hitra izdelava prototipov, orodij in izdelkov"Hitra izdelava prototipov je postopek s katerim pridemo do izdelka s klikom na gumb."Ime, Hitra izdelava prototipov - Rapid Prototyping, izhaja iz časov nastajanja prvih tehnologij, ko mehanske lastnosti uporabljanih materialov niso ustrezale ničemur drugemu kot ogledovanju in tipanju izdelkov. Razvoj na področju tehnologij, predvsem pa materialov je privedel do stanja, ko izraz prototip pogosto ni več ustrezen, saj s temi tehnologijami velikokrat izdelujemo kar končne izdelke. V takih primerih govorimo o hitri izdelavi - Rapid Manufacturing. Hitra izdelava pride danes do izraza predvsem pri posamični proizvodnji "individualiziranih" izdelkov, kot so razna pomagala in pripomočki za ljudi s posebnimi potrebami - slušni aparati, kirurški vstavki in podobno.
Med hitrimi prototipi in hitro izdelavo pa je še Hitra izdelava orodij - Rapid Tooling, ki predstavlja vmesno stopnjo med prototipno in serijsko proizvodnjo, v mnogih primerih pa po teh postopkih pridemo že do končnih izdelkov. Značilno za hitro izdelavo orodij je, da za izdelavo orodja uporabimo kar končni izdelek oziroma prototip končnega izdelka po katerem oblikujemo kalup / orodje.
Zaradi zmede, ki nastaja ob množici tehnologij in postopkov, se je uveljavilo nekaj poimenovanj, ki ne izhajajo iz končnega rezultata temveč iz principa tehnologij za hitro izdelavo prototipov. Ker pri tem prednjači tehnologija izdelave po slojih (Glej Postopke) bomo na teh straneh pogosto uporabljali tudi izraz Slojevite tehnologije (Layered technologies). Posplošeno pa lahko trdimo, da je hitra izdelava vsak izdelovalni postopek, pri katerem pridemo od "CAD ideje" do resničnega izdelka s čim manj človekovega posredovanja. Po temtakem pa lahko postopke hitre izdelave razdelimo na:
* Odstranjevalne (CNC) * Dodajalne (SLA, SLS, FDM, 3DP…) * Preoblikovalne (ISF...) in * Hibridne postopki (LOM…)
Dodajalni postopki pa so krivi za razcvet RP. Razdelimo jih lahko na (Glej tehnologije):
* Selektivno strjevanje (Stereolitografija, PolyJet, SGC,…) * Selektivno sintranje (SLS, DMLS, SLM,…) * Ciljno nalaganje (FDM, 3DP,…) * Slojevita gradnja (LOM,…) |